Národní přehlídka venkovských divadelních souborů Vysoké nad Jizerou

Krakonošův divadelní podzim

 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

Obsah stránky

DS Heřman, Heřmanův Městec - Libra špiritusu možná Spiritus libri

Michal Dzedzinskyj, Josef Řezáč, Patrik Bursa, Miloslav Švandrlík: Libra špiritusu možná Spiritus libri
 
Divadelní soubor Heřman z Heřmanova Městce postoupil na Krakonošův divadelní podzim se hrou Michala Dziedzinského, Josefa Řezáče, Patrika Bursy a Miloslava Švandrlíka Libra špiritusu možná spiritus libri (aneb Vše je otázkou priorit). V podstatě jde o dramatizaci tří povídek M. Švandrlíka propojených autorským textem.

Představení odhalilo složitost převádění prozaického textu na jeviště. Pokud dramatizátoři nepostaví do základu jevištního tvaru dramatickou situaci, v níž jsou definované vzájemné vztahy jednajících postav, a pokud chování těchto postav není jasně motivované a nesměřuje v logice příběhu k jeho vyvrcholení, převládne v hledišti po chvíli nuda. Této nudě lze alespoň zčásti zabránit dobrými hereckými výkony. Bohužel ani jich se v představení nedostávalo.

Přitom základní konstrukce, ve které jde o vytrhování partnera z tvůrčího procesu stížností na porouchaný odpad, metaforicky převáděná do přítomnosti smrtky a hrozby, kterou s sebou tato archetypální postava nese, má v sobě jistý půvab. Bohužel ve trojici vybraných povídek jsou dvě, jejichž děj je veden skrze vzájemný mezilidský konflikt, třetí povídka však hovoří o náhodě jako takové. Také sama logika celé hry je poněkud narušena tím, že jednu z povídek nepíše autor vyrušovaný z tvorby manželkou, ale jeho soused.

Z jednotlivých komponent inscenace nejlépe vychází hudba v podobě živé hry na klarinet, ozývající se ze zákulisí. Harmonicky i melodicky zapadá do poněkud hororového rámce všech tří povídek i propojovacího textu.

Soubor ve svém programu přiznává jevištní mládí a nezkušenost nových členů. Tato se projevuje v nedostatečné schopnosti vedení dialogu i jednání slovem, celek pak připomíná spíše studentskou scénku.

Přes všechny výhrady však jádro souboru tvoří dva vyzrálí herci obklopení mladými lidmi s láskou k divadlu. Je zde tedy potenciál, který lze do budoucna rozvíjet.

Ladislav Vrchovský
Vyšlo ve Větrníku č. 18
18. 10. 2012

Patička

© David Hejral, Jan Pohanka, Spolek Techniků Divadla Krakonoš, 2002 - 2024