Národní přehlídka venkovských divadelních souborů Vysoké nad Jizerou

Krakonošův divadelní podzim

 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

Obsah stránky

Emil Artur Longen - Soudce jako břitva - DS Doveda, Sloupnice

Soubor Doveda ze Sloupnice přivezl na národní přehlídku Longenovu hru. Longen byl mimořádně geniální bohém a průšvihář. Pracoval v kabaretu, v cirkuse, studoval na Akademii výtvarných umění, hrál kabaretní čísla doma, v Berlíně, v Paříži, s manželkou Xenou byli angažováni v Národním divadle v Lublani, založil a řídil vlastní kabaret Bum a slavnou Revoluční scénu, kabaret založil také v Berlíně. Pracoval s velkými nebo později velkými hvězdami zejména v komických oborech, hlavně s Vlastou Burianem. V jeho divadle jako dramaturg působil téměř do konce života, psal pro jeho divadlo hry a pro něho z těchto her filmové scénáře.

Hříčka, kterou jsme viděli, patří do kategorie c. k. humoru, jaký se pěstoval ovšem ještě dlouho do republiky. Počítá s dosti drastickou komikou a ostrými barvami. Soubor se v zásadě také tak k němu postavil. Autor v textu nemá písničky, ty soubor přidal, doplnil texty také drobnými přídavky (s tím autor ve svých textech počítal), rozehrál postavy a vybavil je výraznou nadsázkou. Interpreti byli obsazeni s využitím jejich typových vlastností a schopností (to ctilo Longenovu kabaretní praxi).

Od roztančeného nástupu nasadili herci polohu živého a temperamentního projevu, ve kterém plynule střídali řeč a zpěv. Drsný humor této scény ovšem nepatří do tradice kabaretní (jak kabaretu dnes rozumíme), ale spíše do humoru zpěvních síní a zábavních hospod. Potud kladné stránky představení, které se vesměs kryjí s longenovskou tradicí.

Příběh o proměně holiče v soudce měl ale také své slabiny. Byly to zejména přehnané křiky, přehrávání, střídání vkusnější i méně vkusné akce, nevyrovnanost výkonů a zejména nedostatek souvislého tahu a povlovné gradace inscenace. Publikum se výborně bavilo, ale přesto si nezasloužilo, aby na ně účinkující metli a sypali špínu z neuklizeného jeviště.

Jiří Hraše
Vyšlo ve Větrníku č. 16
16. 10. 2008

Patička

© David Hejral, Jan Pohanka, Spolek Techniků Divadla Krakonoš, 2002 - 2024