Národní přehlídka venkovských divadelních souborů Vysoké nad Jizerou

Krakonošův divadelní podzim

 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

Obsah stránky

Divadelní spolek Zdobničan Vamberk - Noel Coward - Rozmarný duch

Angličan Noel Coward napsal během svého plodného života ohraničeného roky 1899 a 1973 více než třicet divadelních her, většinou situačních komedií. Divadlo znal dobře. Byl hercem, divadelním a filmovým režisérem, skladatelem, spisovatelem a dramatikem. Rozmarný duch patří k jeho nejúspěšnějším hrám. Měla premiéru v roce 1941 v Londýně a byla zanesena do Guinnessovy knihy rekordů , protože už při prvním nastudování dosáhla 1500 reprríz a tím překonala do té doby nejúspěšnější komedii Charleyova teta.

Příběh Rozmarného ducha začíná zcela nenápadně: V domě spisovatele Charlese Condomina se schází společnost ke spiritistické seanci. Seance,  která měla být částečně žertem, částečně zdrojem informací pro novou knihu se ovšem zdaří a duch Charlesovy první ženy Elvíry se Cowardovi stane znamenitou záminkou jak rozvíjet a překvapivě pointovat řadu humorných situací a přitom dokonale spojovat konverzační žánr s notnou dávkou detektivního i mystického napětí. Výsledkem je bravurně napsaná komedie, která s jízlivostí odhaluje „spodní prádlo“ navenek harmonických manželských vztahů.

Divadelní spolek Zdobičan z Vanberka hraje Corwardovu komedii v zásadní úpravě, která vychází z poetiky hry a přitom svou stručností respektuje vnímání současného diváka. Redukuje nejen situace, ale současně zlapidárňuje i dialog, aniž by porušila zásadní význam hry. Problematický je ale závěr komedie, který smysl Corwardovy hry zásadně mění. V původním textu se zdánlivě harmonické manželské vztahy spisovatele Charlese demaskují jako neúnosné a končí jeho úspěšným útěkem od obou jeho rozezlených manželek. Divadelní spolek Zdobičan Charlese obětuje a komediální závěr tak eliminuje.

Režisérka Alena Joachimsthlerová vytvořila milé představení s poměrně vyrovnanými hereckými výkony. Vsadila zejména na realistickou pravděpodobnost v kresbě manželských dvojic okořeněnou drsnou komikou v postavách madame Arcati a služky Edith. I když výkonům Renaty Vašátkové (Arcati) a Lucie Vodákové (Edith) nelze upřít výraznost a temperament, neškodilo by posílení zaujetí pro cíl jejich jednání. U postavy Charlese ve ztvárnění Oldřicha Plašila zejména v začátku chybělo akcentování profese spisovatele, které má pro vlastní příběh zásadní význam. Obě Charlesovy manželky, Elvíru a Ruth, hrají Blahoslava Kašparová a Miroslava Sojková v jedné výrazné lince. Posílit by se měla jejich proměna ze sladkých bytostí do neúnosných satorií,. Gradování proměny by měly sloužit pregnantněji vypracované situace. Přes určité výhrady má Rozmarný duch v interpretaci Vambereckých co říct dnešním divákům.

Máša Caltová
Vyšlo ve Větrníku č. 9
9. 10. 2010

Patička

© David Hejral, Jan Pohanka, Spolek Techniků Divadla Krakonoš, 2002 - 2024