Národní přehlídka venkovských divadelních souborů Vysoké nad Jizerou

Krakonošův divadelní podzim

 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

Obsah stránky

DS Osada Horní Bříza - Eric-Emmanuel Schnitt - Hotel mezi dvěma světy

Padesátiletý francouzský autor Eric-Emmanuel Schnitt získal evropskou popularitu několika hrami, mezi něž patří Hotel mezi dvěma světy, tedy hraničným místem mezi životem a smrtí. Autor sám je bytostný filosof a metafyzik, klade spolu s postavami různého společenského spektra (odsouzenými k nečinnosti a čekání až osud rozhodne, zda se vrátí k životu  či bude pokračovat v cestě někam, odkud není návratu),  otázky o smyslu života, osudu, možnosti volby či hledání, jak při eventuálním návratu jinak organizovat svůj život. Možná i hledání Boha v lásce samé.

Text nepředstavuje skutečné drama, postavy samy nemohou jednat a rozhodovat se (čekají na rozhodnutí osudu a napětí vzniká spíše vnější situací, zda výtah někam pojede někomu nahoru či zpátky na zem). Text sám je založen na konstrukci a jisté kalkulaci, konečně ve francouzském dramatu jsou to tendence časté, kdy skutečné lidské drama je nahrazeno napínavou šachovou partií myšlenek. A z tohoto úhlu pohledu lze analyzovat inscenaci.

Zdá se, že soubor text hry v té základní myšlenkové poloze interpretuje vkusně se smyslem pro jeho význam a logiku. A v přirozené civilní poloze bez hereckého přehrávání. Přesto se zdá, že mezní situace lidí před konečným verdiktem osudu nejsou dostatečně naplněny vzrušujícím hledáním, pochybnostmi i nacházením. Herci hrají spíše vedle sebe, než aby k tomu, co si vzájemně říkají, zaujímali přesný polemický vztah. Málo aktivně nacházejí, a tak nedochází k onomu vzrušujícímu souboji postojů, myšlenek, vzájemného hledání.

Jisté pochybnosti vzbuzuje i upravený závěr, který proti autorově je doslovný, zkreslující i zatemňující. Publikum sledovalo inscenaci s účastí, pozorností, citlivě vnímalo položené otázky, k lítosti však se nedostavil hlubší dramatický zážitek. 

František Laurin
Vyšlo ve Větrníku č. 11
11. 10. 2010

Patička

© David Hejral, Jan Pohanka, Spolek Techniků Divadla Krakonoš, 2002 - 2024