Národní přehlídka venkovských divadelních souborů Vysoké nad Jizerou

Krakonošův divadelní podzim

 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

Obsah stránky

Smojlak, Cimrman, Svěrák - Dlouhý, Široký a Krátkozraký - Divadelní soubor Městečko Trnávka

Divadlo Járy Cimrmana si během let své existence vytvořilo početnou obec nadšených fanoušků. A to nejen mezi divadla a humoru milovnou veřejností, ale i mezi divadelníky, zejména pak amatérskými a ochotnickými.

Mnozí se rozhodli slavné hry „Cimrmanů“ zařadit do svého repertoáru. Takové rozhodnutí lze realizovat v zásadě třemi způsoby. Způsob první: co nejvěrnější napodobení originálu, způsob druhý: napodobení originálu částečné včetně částečné úpravy původního textu, a způsob třetí: vlastní pojetí blížící se až hře na motivy.

Ochotníci z Městečka Trnávky se rozhodli pro způsob druhý. Postavy obsadili až na výjimky (přednášející, technik a Děd Vševěd) typově podobně, jak je tomu u originálu, text částečně  upravili  a jinak, až na hudbu, důsledně vycházeli z původního pojetí se snahou lokalizovat druhý vstup přednašeče.

Nutno přiznat, že až na představitele již vyjmenovaných postav bylo představení ozvláštněno osobnostním herectvím, a to přesto, že frázování a důrazy, ba dokonce některé pauzy v projevu (najmě u postavy Krále), se téměř kryly se způsobem, jakým je veden herecký projev u originálního pojetí.

Soubor je však nadán dosti vysokou mírou interpretačních schopností, což se týká zejména představitelů postav Zlatovlásky (Otto Stenzl), Krále (Jaroslav Červínek), Princ Jasoň-Drsoň (Petr Jarkovský), zvláště však u představitele Krátkozrakého, který své kolegy ještě převyšuje.

Řekneme-li, že při sledování hry se v průběhu představení zcela jistě bavili ti, kteří původní předlohu neznají, pak ta část publika, která patří ke skalním cimrmanologům, se mohla bavit právě hereckými výkony představitelů čtyř vyjmenovaných   postav.

Kostýmy vycházející z originálního pojetí svým nositelům slušely, dekorace byla uměřená, a tak lze závěrem jen konstatovat, že vedle šíření slávy her Divadla Járy Cimrmana lze souboru poděkovat za velmi příjemně strávený čas v hledišti při sledování příjemné a kultivované zábavy – a vyšší ambice si ani soubor sám zcela jistě nekladl.

Ladislav Vrchovský
Vyšlo ve Větrníku č. 13
13. 10. 2011

Patička

© David Hejral, Jan Pohanka, Spolek Techniků Divadla Krakonoš, 2002 - 2024